Laptop czy tablet? Co lepiej wybrać?
W co lepiej zainwestować, gdy szukamy sprzętu mobilnego? Wybrać tablet, a może laptop z większą mocą obliczeniową, ale i większą wagą?

Szukając odpowiedniego sprzętu dla Was lub waszych najbliższych postanowiliśmy porównać różne wady i zalety obydwu typów urządzeń. Szczególnie, że granica pomiędzy tymi urządzeniami w ostatnim czasie zaciera się coraz bardziej. Dlatego specjalnie dla Was przeanalizowaliśmy, kiedy lepiej sprawdzi się tablet, a kiedy laptop.
Co jest lepsze?
Odpowiedź na tak postawione pytanie właściwie nie istnieje. Laptopy i tablety to sprzęty wciąż bardzo różne od siebie. W niektórych sytuacjach laptopy sprawdzą się lepiej od tabletów i analogicznie działa to też w drugą stronę. Niektórzy producenci usilnie starają się stworzyć sprzęty, które łączą zalety komputera i tabletu w jednym urządzeniu. Jednak jak na razie jeszcze się to nie udało. Przynajmniej w takiej formie, która mogłaby przejść do szerszego użytku.
Po drugiej stronie barykady są tablety, które stopniowo coraz bardziej zaczynają przypominać komputery. Takie firmy jak Apple, Samsung, Huawei czy Lenovo wręcz otwarcie to komunikują. Powoli odchodzą od przekonania, że nie wiadomo czym w zasadzie jest tablet i może on z powodzeniem zastąpić komputer w wielu zadaniach. Jednak jak można się spodziewać idą za tym pewne kompromisy.
Komputer VS Tablet: Wydajność
Porównanie komputerów i tabletów rozpoczniemy od tego, co widać na pierwszy rzut oka i co można porównać nawet nie wychodząc z domu, czyli oczywiście kwestie techniczne. Sprawa wydajności czy zastosowanego systemu operacyjnego to podstawowe informacje, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie.
Procesor
Jeszcze kilka miesięcy temu w tym segmencie zwycięzca mógłby być tylko jeden – laptop. Komputery osobiste przewyższały wydajnościowo każdy, nawet najpotężniejszy tablet, który można było kupić na tamten moment. Tak było jeszcze do niedawna, kiedy Apple zaprezentowało najnowsze iPady Pro. Umieścili tam bowiem ten sam procesor, co w najnowszych MacBookach Air czy też MacBookach Pro.
Architektura ARM było spotykana w tabletach od wielu lat. Jednak teraz bardzo zyskuje na znaczeniu i to nie tylko za sprawą mocy obliczeniowej. Z kolei laptopy wciąż mogą pochwalić się znacznie lepszymi parametrami w niektórych zastosowaniach czy możliwością instalacji dedykowanych kart graficznych. Mimo, że tablety prezentują coraz lepszą wydajność, szczególnie w przypadku Apple, to pod względem mocy obliczeniowej wciąż wygrywają klasyczne laptopy.
System operacyjny
Procesor to nie wszystko, równie ważny jest OS, który zarządza wszystkimi zadaniami. Odpowiedź na pytanie który lepiej wybrać jest mocno dyskusyjna i zależy stricte od tego, czego od danego sprzętu oczekujecie. Niektóre tablety jak na przykład Microsoft Surface, pomimo swojej formy działają w oparciu o Windowsa 10. Z drugiej strony, Apple wraz z nowymi iPadami pomimo użycia procesora, który powstał z myślą o komputerach, wciąż stosuje system mobilny.
To właśnie od tego jaki OS znajduje się na danym sprzęcie zależy, jakie aplikacje będą na nim działać. W momencie, kiedy potrzebujecie pakietu biurowego, to nie jesteście ograniczeni danym systemem. Jeżeli natomiast do pracy czy nauki wymagane jest specjalne narzędzie. wtedy sprawa praktycznie rozwiązuje się sama. Dlatego w tej kategorii, przynajmniej na chwilę obecną nie możemy wskazać jednoznacznego zwycięzcy.
Mobilność
Kolejny aspekt, który bardzo często brany jest pod uwagę to mobilność. W tym wypadku nie ma się co oszukiwać, zwycięzca może być tylko jeden – tablet. Niezwykle cienkie konstrukcje rzadko przekraczające centymetr grubości wciąż pozostają bezkonkurencyjne nawet dla super cienkich ultrabooków.
Oczywiście dodanie do nich etui z dedykowaną klawiaturą nieco zwiększa rozmiar całego urządzenia, ale musicie pamiętać też o rozmiarze ekranu. Tablety z wyświetlaczem ponad 13-cali to rzadkość i często górna granica użyteczności. A właśnie od takich przekątnych rozpoczynają się powszechnie dostępne laptopy.
Wyświetlacz
Oceniając wyświetlacz trzeba mieć na uwadze kilka elementów. Nie będziemy tutaj wspominać o przekątnej, bo ta ma bezpośredni związek z mobilnością. Po pierwsze jest to typ matrycy. Obecnie na rynek trafiają wyświetlacze miniLED, natomiast w tabletach wciąż bardzo popularne są też AMOLED, OLED czy LCD. W przypadku laptopów nie ma tutaj wielkiego wyboru i najczęściej jest to klasyczny wyświetlacz LCD.
Następna w kolejce jest rozdzielczość i jasność. W tym pierwszym przypadku należy się skupić, by ta nie spadała poniżej FullHD (1920 × 1080 px). Mogą się od tego zdarzać pewne wariacje, na przykład przy zastosowaniu innych proporcji ekranu niż 16:9. Jednak przy rozmiarach ekranów do około 13-cali w przypadku tabletów czy 17-cali dla laptopów jest to absolutne minimum. Wpływa nie tylko na komfort pracy, ale przy zastosowaniach profesjonalnych znacząco ułatwia pracę.
Na koniec pozostała jasność, która łączy się bezpośrednio z zastosowaną matrycą. Jeżeli potrzebujecie naprawdę jasnego wyświetlacza, to będziecie musieli się skupić na miniLED, który dopiero trafia na rynek. Nieco mniej jasne są wyświetlacze AMOLED i OLED. Natomiast na szarym końcu pozostają ekrany LCD z najniższą jasnością, które najczęściej spotkacie w laptopach. Tak więc zwycięzcami w tym wypadku zostają tablety.
Żywotność baterii
Tutaj podobnie jak w przypadku mobilności zwycięzca jest oczywisty. Tablety ze względu na zastosowanie procesorów w architekturze ARM bez najmniejszego problemu radzą sobie z działaniem nawet przez całą dobę, bez dostępu do ładowarki. To poziom, który jeszcze długo będzie poza zasięgiem laptopów z klasycznymi procesorami X86, mimo znacznie większych baterii. Jednak powoli się to zmienia.
Apple już rozpoczął konwersję swoich komputerów na te z układami ARM, co znacząco wpłynęło na czas pracy na baterii. Niektórzy producenci także próbują. Microsoft szczególnie wierzy w taką przyszłość, jednak Windows 10 wciąż nie jest na tyle dopracowany i kompatybilny, by w pełni zaspokoić potrzeby użytkowników w takiej wersji.
Łączność bezprzewodowa
Tutaj podobnie jak wyżej komputery nie mają specjalnego pola do popisu. Co prawda obecność takich modułów jak Wi-Fi czy Bluetooth to standard, jednak LTE, nie wspominając już o 5G w laptopach, to wciąż rzadkość. Na tym polu znacznie lepiej wypadają tablety. Praktycznie każdy model oferuje coś więcej, niż tylko klasyczne Wi-Fi czy Bluetooth. Wraz z nowymi procesorami mobilnymi standardem staje się także 5G. Dlatego jeżeli stawiacie na wiele możliwości bezprzewodowej łączności, to tablety wygrywają.
Pamięć wbudowana
Ostatnim elementem, o którym wspominamy w porównaniu specyfikacji jest wbudowana pamięć. Tutaj laptopy w przytłaczającej większości deklasują tablety. Może nie wszystkie, ale ogromna większość mobilnych komputerów nie tylko ma wymienne dyski SSD, ale w ich obudowie znajduje się także miejsce na dodatkowe miejsce. Z kolei kupując tablet musicie zdecydować się na jedną wersję pamięci, często bez możliwości stałego rozszerzenia. W tym wypadku laptopy zwyciężają.
Komputer VS Tablet: Sposób użycia
Drugim aspektem po szeroko rozumianej wydajności jest sposób, w jaki nowy sprzęt planujecie wykorzystywać. Wiele zmienia fakt czy potrzebujecie go do rozrywki, pracy, nauki, a może wszystkiego w jednym.
Dla biznesu
Do pracy w biurze czy też z domowej kanapy najlepiej sprawdzi się laptop, głównie za sprawą swojej konstrukcji. Większość tabletów, które można przetransformować w laptopa nie ma na tyle zwartej konstrukcji, by możliwa była wygodna praca. Inną sprawą jest większa liczba portów czy choćby obecność klasycznego portu miniJack. Do większości zastosowań biurowych laptop sprawdzi się znacznie lepiej. Niemniej jednak tablet może być bardzo wygodnym uzupełnieniem, szczególnie w trakcie podróży czy jako źródło mobilnego dostępu do Internetu.
Na co dzień
Jak już pisaliśmy wyżej, tablety w odróżnieniu od laptopów mają przewagę w postaci znacznie większej mobilności czy dłuższego czasu pracy na baterii. Do codziennych zastosowań, które skupiają się przede wszystkim na rozrywce czy relaksie, tablet będzie znacznie lepszym wyborem. Dzięki swojej mobilności i czasie pracy na baterii nie potrzebuje stałego źródła zasilania, aby przy sporadycznym używaniu wytrzymać od kilku dni, do nawet tygodnia.
Do nauki
Do nauki wciąż niezastąpionym wyborem pozostaje klasyczny laptop czy notebook. Ma to bezpośredni związek z programami czy możliwościami, jakich nie oferują tablety. Szybka edycja dokumentów to nie problem dla mobilnych urządzeń, ale uruchomienie nieco bardziej specjalistycznych programów już wyklucza ich zastosowanie. Dlatego w tym wypadku wybór laptopa będzie niezastąpiony.
Do wszystkiego
Na koniec urządzenie praktycznie do wszystkiego, od pracy, przez rozrywkę, a na nauce kończąc. W tym wypadku trzeba wziąć wszystkie za i przeciw wyżej wymienionych zastosowań. Oczywiście tak jak już pisaliśmy, praca czy nauka praktycznie wymaga specyficznych programów, które wciąż dostępne są jedynie na komputerach osobistych i brakuje ich na tabletach.
Jednak tablet może okazać się bardzo pomocnym dodatkowym urządzeniem, które w pewnych sytuacjach można zamienić z laptopem. Niestety nie jest to pełna alternatywa, której musicie być świadomi, jeżeli zdecydujecie się jedynie na tablet. W tym wypadku jedyną nadzieją jest Apple wraz z iPadami Pro, które być może już niedługo zostaną połączone z możliwościami desktopowego systemu.
Co najlepsze?
Na to pytanie będziecie musieli ostatecznie odpowiedzieć sobie sami. Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujecie danego urządzenia i w jakich warunkach będziecie z niego korzystać. Czasem opłaca się wybrać jedynie jeden model, a czasem powinniście rozważyć inwestycje w obydwa jednocześnie. Wszystko po to, by uzyskać najwięcej z danego ekosystemu.
Laptop czy tablet? A może hybryda? :: kuzniewski.pl
Tablety systematycznie zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić, skoro te niewielkie urządzenia przekonują do siebie kolejnych użytkowników wyjątkową mobilnością i prostotą obsługi. Do tego są eleganckie oraz po prostu modne. Czy warto zamienić swojego dotychczasowego laptopa na tablet?
Tak naprawdę jedno wcale nie musi wykluczać drugiego. Już od kilku lat producenci przenośnych komputerów proponują klientom tzw.
Tablet to większa mobilność, mniejszy i zawsze dotykowy ekran oraz rozrywka na wyciągnięcie ręki. Laptop lub ultrabook to większa funkcjonalność (szczególnie w biurze - klawiatura, dodatkowe złącza itp.) oraz większa wydajność. Czy oznacza to, że stajemy przed wyborem "większa mobilność czy wyższa funkcjonalność"?Tak naprawdę jedno wcale nie musi wykluczać drugiego. Już od kilku lat producenci przenośnych komputerów proponują klientom tzw. laptopy i ultrabooki hybrydowe . Jest to typ komputerów mobilnych, których formę można zmienić. Z tej samej maszyny raz otrzymujemy tablet, a raz laptopa. Producenci podchodzą do tej kwestii na dwa sposoby - albo od urządzenia możemy fizycznie odłączyć część z klawiaturą, aby w rękach pozostał nam sam ekran pełniący funkcję tabletu, albo specjalne zawiasy umożliwiają odwrócenie ekranu względem własnej osi lub tylnej krawędzi notebooka, całkowicie zmieniając sposób obsługi komputera.
Tablet a laptop. Wady i zalety
Nie ma wątpliwości, że coś takiego jak komputer obiektywnie doskonały nie istnieje. Jest to niemożliwe głównie z powodu zróżnicowanych oczekiwań klientów, a także różnorodnych sposobów użytkowania sprzętu. Dokładnie z tego samego powodu nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy jest tablet czy laptop. Oba rozwiązania mają jednak swoje wady i zalety.
Tablety są małe, poręczne i eleganckie. To ich niewątpliwe atuty, chociaż zostało to okupione mniejszą - w porównaniu do laptopów - funkcjonalnością. Urządzenia tego typu nadają się głównie do konsumpcji treści, a nie jej tworzenia. Wykorzystywanie ekranowej klawiatury jako narzędzia do pisania na dłuższą metę nie sprawdzi się przy tworzeniu tekstów. Mniejszy jest również wybór portów, choć w biznesowym tablecie dobrej klasy znajdziemy cyfrowe wyjście wideo, pełnowymiarowy port USB, a nawet gniazdo stacji dokującej - szczególnie przydatne w biurze.
Z drugiej strony tablet wyśmienicie nadaje się do przeglądania zasobów Sieci, oglądania materiałów wideo bądź czytania i podstawowej edycji dokumentów. Dzięki sterowaniu dotykowemu daje też więcej przyjemności z korzystania oraz pozwala na zupełnie nowy sposób interakcji z komputerem.
Laptop natomiast, porównując go z tabletem, może pochwalić się większą liczbą portów oraz wyższą wydajnością. Dzięki sprzętowej klawiaturze doskonale nadaje się do czegoś więcej niż tylko do przeglądania treści. Sprawdzi się więc lepiej w typowych zastosowaniach biznesowych.
Trzeba jednak przyznać, że mobilność nawet małych i lekkich laptopów oraz ultrabooków jest wyraźnie niższa niż tabletów. Z powodu swej konstrukcji ważą zauważalnie więcej niż tablety, a wyższa wydajność jest zwykle okupiona krótszym czasem pracy na baterii.
Jak widać, zarówno tradycyjne laptopy, jak i tablety mają pewne wady i zalety. A gdyby tak połączyć najlepsze cechy obu kategorii?
Laptopy konwertowalne/hybrydowe/2w1
O połączeniu zalet tabletu i laptopa myśleli nie tylko użytkownicy, ale i inżynierowie z największych firm w branży IT. Efektem ich pracy są urządzenia hybrydowe, obejmujące bardzo zróżnicowane koncepcje połączenia tabletu i laptopa.
Jak działają laptopy konwertowalne? Na rynku jest kilka rozwiązań, jeżeli chodzi o sposób, w jaki ekran laptopa staje się tabletem.
Pierwszy to odłączany ekran, obecny w urządzeniach hybrydowych. W części obudowy, która zwykle zawiera wyłącznie ekran, w hybrydach obejmuje także podstawowe komponenty takie jak procesor, pamięć czy dysk. Klawiatura zwykle pełni funkcję zbliżoną do stacji dokującej, nieraz posiadając wbudowaną dodatkową baterię czy kilka portów. Zalety takiej konstrukcji to wygoda użytkowania zarówno w trybie tabletu, jak i laptopa. Dobrym przykładem jest Microsoft Surface Book 2 15 - podpięcie klawiatury pozwala korzystać z niego jak z typowego laptopa.
Drugie rozwiązanie to specjalne zawiasy, stosowane choćby w urządzeniach spod szyldu Lenovo Thinkpad Yoga. Umożliwiają one otwarcie pokrywy ekranu o pełne 360 stopni. Dzięki temu jednym ruchem uzyskujemy całkiem poręczny tablet, a klawiatura, teraz znajdująca się na tylnej ściance komputera, zostaje dezaktywowana. Ekran może być również obracany wokół osi pionowej, jak np. w modelu HP ProBook X360 440 G1 - niezbędna jest do tego dodatkowa ramka.
Dla kogo są laptopy konwertowalne?
Laptopy hybrydowe to propozycja dla wymagających klientów, którzy poszukują uniwersalnego komputera przenośnego o podwyższonej funkcjonalności. Hybrydy dobrze sprawdzają się w środowisku biznesowym, gdzie można łatwo dostosowywać je do różnych sytuacji - od pracy biurowej po efektowne prezentowanie danych.
Laptopy konwertowalne to również odpowiedź producentów sprzętu na częsty dylemat klientów: kupić laptopa czy tablet? Hybryda to kompromis między mobilnością i multimedialnością tabletu a funkcjonalnością i wydajnością normalnego laptopa lub ultrabooka. Nie brakuje głosów, że jest to tylko kolejny zabieg marketingowy lub niepraktyczny gadżet dla fanów nowych technologii, ale jest duża grupa klientów, która poszukuje takiego właśnie połączenia i ceni sobie jego wynik.
Zapraszamy do zapoznania się z całą bazą poradników dostępną na kuzniewski.pl. Mnóstwo wartościowych porad znajdą też Państwo na naszym portalu technologicznym lab-kuzniewski.pl.
Studia - jaki sprzęt wybrać? Laptop, notebook czy tablet? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę
Zbliżamy się do rozpoczęcia roku studenckiego, a co za tym idzie - najwyższy czas, poszukać dobrego sprzętu do nauki. Co okaże się przydatniejsze na studiach - laptop, a może notebook? Sprawdź, czym kierować się podczas dokonywania wyboru oraz jaki typ sprzętu będzie dla Ciebie odpowiedni.

Spis treści
Wracamy na uczelnię - jaki sprzęt wybrać?
Ostatnie lata były wielkim wyzwaniem zarówno dla uniwersytetów, jak i samych studentów. Sytuacja epidemiologiczna nie pozwalała na przeprowadzanie zajęć w murach uczelni, co stanowiło dość spore wyzwanie. Unormowanie się sytuacji zajęło dość sporo czasu, choć rozwiązanie w postaci zdalnego nauczania może nieść wiele plusów. Nie jest do końca jasne, czy studentom będzie dane spędzić ten rok w murach budynku, jednak jedno jest pewne - odpowiedni sprzęt do nauki to podstawa. Rozpoczęcie roku akademickiego wywołuje wiele emocji, a odpowiednie przygotowanie może skutecznie zmniejszyć stres związany z nowymi wyzwaniami. Na co zatem warto się zdecydować, gdy potrzebujemy kompaktowego modelu do wykonywania niezbędnych notatek? Laptop, a może notebook? Co będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem? Oto nasz mini poradnik, z którego dowiesz się czym różnią się urządzenia i dla jakiego typu pracy są przystosowane.
Jaki sprzęt na studia - na co warto zwracać uwagę?
Niezależnie od tego czy wybór padnie na laptopa, czy notebooka - kluczowym aspektem pozostają parametry techniczne. Powinniśmy dopasowywać je w zależności od specyfiki studiów oraz przeznaczenia. O ile zależy nam wyłącznie na notatkach, nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt z doskonałą kartą graficzną. Niemniej, warto rzucić okiem na kilka podstawowych danych, które jednoznacznie wpłyną na funkcjonalność, szybkość oraz niezawodność podczas pracy na urządzeniu. Pamiętajmy, że są to ważniejsze aspekty od samego nazewnictwa.
pamięć RAM - Random Access Memory, im więcej GB tym korzystniej. Służy ona do zapisywania aktualnych procesów - jej znaczenie docenimy zwłaszcza wówczas, gdy uruchomimy kilka programów jednocześnie. Wyższa wartość RAM gwarantuje, że nie wpłynie to na spowolnienie sprzętu. Jeśli zależy Ci na podstawowym użytkowaniu, 4 GB to najmniejsza wartość, którą polecamy. W przypadku bardziej zaawansowanych procesów, postaw na laptopa lub notebooka z pamięcią RAM powyżej 8, a nawet około 16 GB.
- Random Access Memory, im więcej GB tym korzystniej. Służy ona do zapisywania aktualnych procesów - jej znaczenie docenimy zwłaszcza wówczas, gdy uruchomimy kilka programów jednocześnie. Wyższa wartość RAM gwarantuje, że nie wpłynie to na spowolnienie sprzętu. Jeśli zależy Ci na podstawowym użytkowaniu, 4 GB to najmniejsza wartość, którą polecamy. W przypadku bardziej zaawansowanych procesów, postaw na laptopa lub notebooka z pamięcią procesor - podzespół wpłynie na wydajność oraz szybkość dokonywanych zadań. Wbrew pozorom, przy codziennym użytkowaniu sprzętu do notatek, prezentacji lub przeglądania internetu, nie ma konieczności wyboru modelu wyposażonego w najnowszy procesor. Sytuacja ma się nieco inaczej, gdy mowa m.in. o tworzeniu projektów 3D, wymagających grach lub montowaniu wideo.
- podzespół wpłynie na wydajność oraz Wbrew pozorom, przy codziennym użytkowaniu sprzętu do notatek, prezentacji lub przeglądania internetu, nie ma konieczności wyboru modelu wyposażonego Sytuacja ma się nieco inaczej, gdy mowa m.in. o tworzeniu projektów 3D, wymagających grach lub montowaniu wideo. ekran - zwróć uwagę na przekątną ekranu, rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania (Hz).
- zwróć uwagę na przekątną ekranu, rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania (Hz). dysk - HDD, SSD, SSHD. Różnią się przede wszystkim pojemnością i prędkością. Przy wymagających programach (na przykład edycja wideo, grafika) - zalecane są dyski twarde SSD (oferują nawet 4 TB pamięci). Dla użytkowników, którzy będą wykorzystywać komputer dla celów codziennych, wystarczy tańszy odpowiednik - HDD, lub SSHD będący połączeniem dwóch powyższych rozwiązań.
- HDD, SSD, SSHD. Różnią się przede wszystkim pojemnością i prędkością. Przy wymagających programach (na przykład edycja wideo, grafika) - (oferują nawet 4 TB pamięci). Dla użytkowników, którzy będą wykorzystywać komputer dla celów codziennych, wystarczy tańszy odpowiednik - HDD, lub SSHD będący połączeniem dwóch powyższych rozwiązań. napęd - im smuklejszy sprzęt, tym mniejsza szansa na napęd optyczny. Jeśli bardzo zależy Ci na jego posiadaniu, zwróć na to uwagę podczas przeglądania ofert. Rozwiązaniem może być również zakup napędu przenośnego.
- im smuklejszy sprzęt, tym mniejsza szansa na napęd optyczny. Jeśli bardzo zależy Ci na jego posiadaniu, zwróć na to uwagę podczas przeglądania ofert. Rozwiązaniem może być również zakup napędu przenośnego. złącza - mikrofon, dodatkowa kamera, a może AUX? Przed wyborem sprawdź, w ile złączy oraz jakiego typy wyposażony jest konkretny model.
- mikrofon, dodatkowa kamera, a może AUX? Przed wyborem sprawdź, w ile złączy oraz jakiego typy wyposażony jest konkretny model. kompatybilność systemowa - posiadasz smartfona z systemem Android lub iOS? Wybierz sprzęt, który okaże się najbardziej kompatybilny (o ile przesyłanie plików jest dla Ciebie kluczowe).
- posiadasz smartfona z systemem Android lub iOS? Wybierz sprzęt, który okaże się najbardziej kompatybilny (o ile przesyłanie plików jest dla Ciebie kluczowe). rozmiar i waga - przy wyborze modelu, warto zwrócić uwagę również na aspekty fizyczne. Jeśli zamierzasz zabierać ze sobą na co dzień sprzęt, postaw na model nieobciążający bagażu. Przy większości działań, wystarczają laptopy i notebooki o przekątnej w granicach 13,3 - 14 cali.
Jaki sprzęt na studia? Postaw na laptopa
Gdy mowa o laptopach, warto na moment przenieść się do lat 80-tych, kiedy to na rynek wprowadzono model Toshiba T1100. Pierwszy seryjnie produkowany laptop ważył 4,1 kilograma, co wywołało nie lada sensację - tak, jak i parametry techniczne. Działał on przy wykorzystaniu systemu MS-DOS, a pamięć wewnętrzna wynosiła 256 kB RAM (tak, to wcale nie literówka - mowa o kilobajtach). Jak nie trudno się domyślić, był to sprzęt luksusowy. Jego cena wyniosła 1899 dolarów, będąc jednocześnie wyłącznie dalekim marzeniem dla większości zainteresowanych. Warto dodać, że wówczas niewiele osób było stać na komputer stacjonarny, a tendencja ta utrzymywała się dość długo. Wraz z rozwojem sektora, na rynek trafiały modele od kolejnych przedsiębiorstw, a laptop przerodził się z futurystycznej wizji w rzeczywistość. Dlaczego o tym wspominamy? Nierzadko zapominamy jak wiele możliwości daje nam dzisiejszy postęp technologiczny.
Zobacz również:
Jeśli idąc na studia poszukujesz sprzętu do sporządzania notatek, tworzenia projektów, ale i nauki z wykorzystaniem zaawansowanych programów - postaw na laptopa. Jego parametry techniczne pozwolą Ci na uzyskanie najlepszych efektów pracy przy zachowaniu wysokiej wydajności sprzętowej. Co więcej, nadal możesz liczyć na kompaktową formę, która pozwoli na zabranie urządzenia na wykłady i nie tylko.
Laptop HP Victus 16-d0242nw 16,1"
Ekran: 16,1 cala, 1920 x 1080 pikseli 144 Hz
Procesor: Intel® Core™ i5 11gen 11400H 2,7 - 4,5 GHz
Pamięć: 16 GB DDR4 2933 MHz RAM
Dysk: 512 GB SSD
Grafika: NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Ti + Intel UHD Graphics
System operacyjny: Windows 11 Home Edition
Sprawdź ofertę
Laptop Apple MacBook Air M1 13,3"
Ekran: 13,3 cala, 2560 x 1600 pikseli
Procesor: Apple M1 M1
Pamięć: 8 GB DDR4 RAM
Dysk: 256 GB SSD
Grafika: Apple M1 (7-rdzeni)
System operacyjny: macOS Big Sur lub nowszy
Sprawdź ofertę
Laptop HP Pavilion 15-eg1152nw 15,6''
Ekran: 15,6 cala, 1920 x 1080 pikseli
Procesor: Intel® Core™ i5 11gen 1155G7 2,5 - 4,5 GHz
Pamięć: 16 GB DDR4 3200 MHz RAM
Dysk: 1 TB SSD
Grafika: Intel® Iris Xe Graphics
System operacyjny: Windows 11 Home Edition
Sprawdź ofertę
Laptop Dell Inspiron 15 3511-8321 15,6''
Ekran: 15,6 cala, 1920 x 1080 pikseli
Procesor: Intel® Core™ i5 11gen 1135G7 2,4 - 4,2 GHz
Pamięć: 8 GB DDR4 3200 MHz RAM
Dysk: 512 GB SSD
Grafika: Intel® Iris Xe Graphics
System operacyjny: Windows 11 Home Edition
Sprawdź ofertę
Jaki sprzęt na studia? Postaw na notebooka
Niegdyś różnice pomiędzy laptopem, a notebookiem były dość silnie zauważalne. Na ten moment, jest to niemal zacierająca się granica. Niemniej, pierwotnie nazewnictwo nawiązywało m.in. do wymiarów technicznych sprzętu. Notebook był utożsamiany z prostszą, smukłą, ale i wyjątkowo kompaktową formą komputera przenośnego. Dziś, większość przedsiębiorstw oferuje notebooki w wymiarach zbliżonych do laptopów (a nawet identycznych). Osobna kategoria była uwarunkowana również mniejszą wydajnością w stosunku co do laptopów, a wpływ na to miała m.in. pamięć, ilość RAM czy procesor.
Notebook jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują tańszej alternatywy dla laptopa i zamierzają wykorzystywać sprzęt do podstawowych zadań. Ten rodzaj komputera bez problemu upora się z obsługą wielu programów (takich jak m.in. pakiet Office), obszernymi notatkami oraz przeglądaniem treści za pośrednictwem internetu. Jako że na rynku znajduje się duży wybór notebooków o różnorodnych wymiarach matrycy, z powodzeniem znajdziesz ten, który spełni Twoje potrzeby i zmieści się w plecaku.
ASUS VivoBook 14 X413EA-EK2083 14"
Ekran: 14 cali, 1920 x 1080 pikseli
Procesor: Intel® Core™ i3 11gen 1115G4 3,0 - 4,1 GHz
Pamięć: 8 GB DDR4 RAM
Dysk: 512 GB SSD
Grafika: Intel® UHD Graphics
System operacyjny: bez systemu
Sprawdź ofertę
Acer Chromebook CB314-1H-C1Y3 14"
Ekran: 14 cali, 1920 x 1080 pikseli 60 Hz
Procesor: Intel® Celeron® N4020 1,1 GHz
Pamięć: 4 GB DDR4 RAM
Dysk: 128 GB SSD
Grafika: Intel® UHD Graphics 600
System operacyjny: Chrome OS
Sprawdź ofertę
ASUS ZenBook Flip 13 UX363EA-EM994AW 13,3
Ekran: 13,3 cala, ekran dotykowy 1920 x 1080 pikseli
Procesor: Intel® Core™ i5 11gen 1135G7 2,4 - 4,2 GHz
Pamięć: 16 GB LPDDR4X RAM
Dysk: 512 GB SSD
Grafika: Intel® Iris Xe Graphics
System operacyjny: Windows 11 Home Edition
Sprawdź ofertę
Acer Aspire 3 A314-35-C3WC 14"
Ekran: 14 cali, 1920 x 1080 pikseli 60 Hz
Procesor: Intel® Celeron® N4500 1,1 - 2,8 GHz
Pamięć: 8 GB DDR4 RAM
Dysk: 256 GB SSD
Grafika: Intel® UHD Graphics
System operacyjny: Windows 11 S
Sprawdź ofertę
Jaki sprzęt na studia? Postaw na tablet
Jeśli posiadasz ograniczony budżet, warto rozważyć zakup tabletu. Jest to swoista alternatywa zarówno dla notebooka, jak i laptopa. Choć urządzenie pozwala na mniejszy zakres funkcjonalności (zwłaszcza, gdy mowa o tańszych modelach), z powodzeniem posłuży jako notatnik, czytnik, a nawet kalendarz. Dostęp do App Store lub Google Play pozwala użytkować wiele kultowych aplikacji oraz programów. Przeciętnie, najchętniej wybierane urządzenia posiadają ekran o wielkości 7 cali - wśród największych, znajdziemy również modele o matrycy 11 cali. Jest to tym samym najmniejsza forma przenośnych mini-komputerów (nie licząc smartfonów). Warto wspomnieć również o tabletach graficznych, które będą szczególnie pomocne dla studentów na kierunkach artystycznych. Więcej na ich temat przeczytasz we wpisie: RTV Euro AGD: tablet graficzny - jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przegląd ofert.
Tablet Samsung Galaxy Tab A8 2021
Ekran: 10,5 cala, TFT, 1920 x 1200 pikseli
System operacyjny: Android 11
Pamięć RAM i dysk: 4 GB RAM + dysk 64 GB
Procesor: UniSOC T618 , 8-rdzeniowy
Pojemność baterii/akumulatora: 7040 mAh
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0, Wi-Fi Direct, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
Sprawdź ofertę
Tablet Huawei MatePad 11 Wi-Fi 6/128GB
Ekran: 10,95 cala, IPS, 2560 x 1600 pikseli
System operacyjny: HarmonyOS 2.0
Pamięć RAM i dysk: 6 GB RAM + dysk 128 GB
Procesor: Qualcomm Snapdragon 865, 8-rdzeniowy
Pojemność baterii/akumulatora: 7250 mAh
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.1, WiFi 802.11 ax
Sprawdź ofertę
Tablet Lenovo Yoga Tab 11 YT-J706F 11"
Ekran: 11 cali, IPS, 2000 x 1200 pikseli
System operacyjny: Android 11
Pamięć RAM i dysk: 8 GB RAM + dysk 256 GB
Procesor: MediaTek Helio G90T, 8-rdzeniowy
Pojemność baterii/akumulatora: 7500 mAh
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
Sprawdź ofertę
Tablet Apple iPad Air 2022 10.9" Wi-Fi 64GB
Ekran: 10,9 cala, Liquid Retina, 2360 x 1640 pikseli
System operacyjny: iPadOS 15
Pamięć RAM i dysk: RAM + dysk 64 GB
Procesor: Apple M1, 8-rdzeniowy
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0, WiFi 802.11 ax
Sprawdź ofertę
Jeśli wiesz już na który rodzaj sprzętu postawić, a wahasz się nad odpowiednim modelem - zajrzyj do oferty RTV Euro AGD. Szeroki wachlarz asortymentu pozwoli na dobór urządzeń zgodnych z twoimi wymaganiami, a dzięki licznym promocjom - niemal na każdą kieszeń.
Leave a Reply