Tablety HP - Instalowanie systemu Windows 10
Utwórz kopię zapasową ważnych plików. Przestroga: Przed rozpoczęciem utwórz kopię zapasową wszystkich danych (plików osobistych, zdjęć, filmów, dokumentów, aplikacji, oprogramowania itd.), aby uniknąć ryzyka ich utraty. Patrz Tworzenie kopii zapasowej plików (system Windows 10, 8)
Firma HP udostępnia instrukcje procesu instalacji, zgodne oprogramowanie i zaktualizowane sterowniki dla większości tabletów sprzedawanych od sierpnia 2013.
Jeśli tablet został zakupiony wcześniej niż w sierpniu 2013, w firmie HP nie były testowane ani opracowywane sterowniki dla danego modelu tabletu. Niektóre funkcje mogą nie działać lub instalacja może nie zakończyć się pomyślnie.
Za pomocą narzędzia HP Support Assistant sprawdź, czy zainstalowano najnowszą wersję sterowników urządzenia dla systemu Windows 7 lub Windows 8.1, lub pobierz je ze strony Centrum obsługi klienta HP
Przed uaktualnieniem do systemu Windows 10 zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe i bazy danych wirusów. Ustaw w programie antywirusowym opcję automatycznych aktualizacji. Przejdź do witryny producenta oprogramowania antywirusowego, aby uzyskać więcej informacji.
Jeżeli pamięć masowa tabletu jest zaszyfrowana za pomocą narzędzia HP ProtectTools lub innych aplikacji zabezpieczających, należy ją odszyfrować przed rozpoczęciem instalacji.
Jeżeli po instalacji potrzebujesz wsparcia HP, pomoc techniczna HP może poprosić o przywrócenie oryginalnego systemu Windows w celu oceny funkcjonalności produktu. Jeżeli po instalacji systemu Windows 10 tablet zostanie wysłany do naprawy, może zostać przywrócony oryginalny system operacyjny, a system Windows 10 - usunięty. Po naprawie można ponownie zainstalować system Windows 10. Należy zapamiętać logowanie i hasło Konta Microsoft. Aby zresetować hasło, zapoznaj się z dokumentem Rozwiązanie wspomagane HP - Brak możliwości logowania w systemie Windows
Po zainstalowaniu systemu Windows 10 będziesz automatycznie otrzymywać od firmy Microsoft aktualizacje i poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Nie można zrezygnować z tej usługi.
Aby przywrócić oryginalny system operacyjny, przed przystąpieniem do instalacji systemu Windows 10 najlepiej jest uzyskać dysk do odzyskiwania HP. Więcej informacji o tworzeniu dysku do odzyskiwania można znaleźć w dokumencie Uzyskiwanie dysków do odzyskiwania HP lub dysku do odzyskiwania USB HP
Nie wszystkie funkcje systemu Windows 10 są dostępne na każdym tablecie. Zakres wykorzystywania systemu Windows 10 wyznaczają możliwości tabletu.
Aplikacje są sprzedawane oddzielnie.
Oprogramowanie opracowane dla systemu Windows 8.1 lub wersji wcześniejszych może nie działać po zainstalowania systemu Windows 10.
Jeżeli po zakupie tabletu HP zainstalowane zostało oprogramowanie innych firm, sprawdź, czy będzie obsługiwane w systemie Windows 10. Skontaktuj się ze sprzedawcą oprogramowania.
W przypadku tabletów, w których dostępne zasoby pamięci nie przekraczają 128 GB, instalacja systemu Windows 10 może wymagać dodania dysku twardego USB (32 GB lub większego). HP nie zaleca korzystania z karty SD.
Gniazda kart SD mogą nie działać po instalacji systemu Windows 10. W związku z tym jako nośnika instalacji systemu Windows 10 zaleca się używanie tylko pamięci zewnętrznych podłączanych do portów USB lub microUSB.
Firma Microsoft załącza do systemu Windows 10 darmową aplikację rejestratora głosu, która pozwala nagrywać wywiady, zajęcia, spotkania biznesowe i notatki głosowe. Ta aplikacja może nie działać prawidłowo na wszystkich komputerach. Jeżeli nie można nagrywać na urządzeniu, użyj programu Windows Update, aby zainstalować najnowszy sterownik.
Uwierzytelnianie na podstawie twarzy wymaga specjalnego sprzętu, np. aparatu na podczerwień (IR). Jeżeli tablet nie jest wyposażony w taki sprzęt, opcja konfigurowania uwierzytelniania za pomocą twarzy nie jest dostępna.
W funkcji asystenta osobistego Cortana wykorzystuje określony sprzęt, np. mikrofon, głośniki, GPS i połączenie z Internetem. Do pracy z asystentem Cortana konieczna może się okazać konfiguracja mikrofonu na tablecie, a wyniki będą się różnić w zależności od określonego mikrofonu. Asystentka Cortana jest dostępna w wybranych krajach/regionach.
Po instalacji systemu Windows 10 Wireless Display (Miracast) może nie łączyć się z monitorem zewnętrznym lub połączenie może być tracone. Do uaktywnienia funkcji są wymagane zaktualizowane sterowniki wideo i połączeń bezprzewodowych. Sprawdzaj w Windows Update, czy są najnowsze sterowniki, i zainstaluj je, gdy tylko będą dostępne.
Funkcje Microsoft Odśwież i Resetuj mogą nie przywracać prawidłowo sterowników i zmian wprowadzonych w określonym systemie HP. Uzyskaj dyski do odzyskiwania w celu przywrócenia obrazu fabrycznego lub wykonaj operację powrotu do systemu Windows 8.1. Po wygaśnięciu możliwości przywrócenia poprzedniej wersji użyj dysków do odzyskiwania i ponownie zainstaluj system Windows 10, jeśli jest to konieczne.
Tablety Z Windows 10
Tablety Z Windows 10 4,6 z 118846 opinii
Są zdecydowanie mniejsze i lżejsze niż standardowe komputery przenośne. Jednak funkcjonalność tabletów PC zaczyna coraz bardziej przypominać tę występującą w popularnych laptopach. Powinniśmy zdecydować się na nie, jeśli zależy nam na podręcznych wymiarach i dobrej efektywności. Jednak jaki tablet PC powinniśmy wybrać, by nie żałować zakupu?
Rozmiar tabletu
Akurat w tym przypadku rozmiar ma znaczenie. Najmniejsze modele charakteryzują się przekątną ekranu 5 cali. Tym samym przypominają przeciętnego smartfona. Największe natomiast dochodzą nawet do 20, czy 21 cali. Jednak są one często zdecydowanie zbyt duże.
Najpopularniejsze modele to tablety PC o przekątnych 7 lub 10 cali. Rozmiar taki pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia, a niewielkie wymiary powodują, że możemy go swobodnie przenosić w torbie lub plecaków, bez znaczącej straty miejsca.
Parametry tabletów PC
Tradycyjnie niezwykle ważnym elementem jest tutaj pamięć RAM. By zapewnić sobie komfort korzystania z urządzenia wybierzmy zatem model, który będzie miał wartość minimum 1GB (oczywiście im wyższa cyfra tym lepsze działanie).
Współczesne tablety PC pozwalają nam na zapisanie wielu dokumentów, zdjęć oraz muzyki. Obecnie urządzenia posiadają rozbudowany dysk twardy o wielkości od 1 do nawet 512 GB. Dodatkowo posiadamy możliwość rozbudowania pamięci poprzez kartę microSD oraz dyski zewnętrzne i pendrive.
Szybkość działania tableta PC jest często uzależniona do liczby procesorów. Na rynku dostępne są modele od 1 do 8 rdzeni. Tym samym im więcej procesorów występuje w urządzeniu, tym sprawniej będzie ono działało.
Oprogramowanie tabletów PC
W tabletach producenci stosują oprogramowanie na wzór tego wykorzystywanego w urządzeniach typu smartfon lub laptop. Tym samym możemy wybierać pomiędzy iOS, Windowsem oraz Androidem. Pierwsze oprogramowanie występuje tylko w produktach firmy Apple i tylko z nimi jest kompatybilne. Zdecydowanie bardziej uniwersalne są 2 pozostałe systemy. Występuje jedna prawidłowość – im nowszy model tabletu PC tym nowsze oprogramowanie, jednak osoby bardziej zaznajomione z tematem nie będą miały problemu ze zmianą systemu.
Producenci tabletów PC
Produkowaniem tabletów zajmują się z reguły te same firmy, które produkują laptopy. Tym samym możemy wybierać spośród modeli: Dell, ASUS, Lenovo, Fujitsu, czy też Apple. Cena poszczególnych modeli uzależniona jest od parametrów, a także firmy produkującej.
Najtańsze tablety kupimy już za około 150 złotych, jednak będą to zdecydowanie mniej popularne marki takie jak: Manta, Cavion, Blow czy Telefunken. Pamiętajmy jednak, że poza niepopularną firmą decydujemy się również na zdecydowanie gorsze parametry.
Jeśli możemy sobie pozwolić na nieco droższy zakup zdecydujmy się na model w kwocie 700 – 1000 złotych. Możemy wybrać np. Samsung Galaxy Tab, Huawei Mediapad lub Lenovo Tab 2. Urządzenia te umożliwiają nam zdecydowanie lepszą efektywność oraz zadowalającą jakość.
Dla osób z bardziej zasobnym portfelem rozwiązaniem może być produkt firmy Microsoft lub Getac. Jednak modele te to już wydatek rzędu kilku a nawet kilkunastu tysięcy.
Jak wybrać tableta PC
Wybór tabletu z pewnością nie jest łatwy. Producenci zalewają nas różnorodnymi modelami, w szerokiej gamie kolorów oraz oferujących różnorodne rozwiązania. Decydując się na zakup powinniśmy jednak szczegółowo przemyśleć nasze potrzeby oraz oczekiwania. Starajmy się unikać najtańszych produktów, jednak unikajmy również ryzyka przepłacenia za produkt, z którego funkcji możliwe, że nigdy nie skorzystamy.
Windows 10 v9926 na tablecie
Windows 10 v9926 na tablecie @video Windows 10 v9926 na tablecie 25.01.2015 04:50

Polski Windows 10 Technical Preview został udostępniony do publicznych testów. Postanowiłem więc sprawdzić jak to będzie działać na tablecie.
Testy przeprowadziłem na Dell Venue 11 Pro z Atomem Z3770.
Do instalacji niezbędny będzie hub USB(stacja dokująca), klawiatura, myszka i pendrive z instalacją Windowsa 10. W tym modelu podczas rozruchu(widoczne logo Dell) wciskając F12 uzyskujemy dostęp do menu rozruchu, w tym i opcji bootowania. Przed instalacją musimy wyłączyć mechanizm Secure boot. Jeśli tego nie zrobimy po skopiowaniu plików Windows zgłosi błąd, bo nie będzie mógł zmodyfikować opcji rozruchu. Warto też wyłączyć Intel Trusted(opcja odpowiada za sprzętowe szyfrowanie). Będzie żwawiej, a prywatności w tym Windowsie i tak nie ma... ;)
Proces instalacji przebiega standardowo. Jedyne o czym warto wspomnieć to fakt że Windows nie ma w sobie sterowników, więc działać nie będzie ani wifi, ani dotyk, bluetooth, modem itd... Po zakończonym procesie instalacji, oczywiście instalujemy sterowniki. Ja ograniczyłem się do tych z strony producenta do chipsetu, wifi i audio. Sterowniki do grafiki ściągnąłem z strony Intela. Po ich instalacji, kiedy już mamy działające wifi możemy zsynchronizować konto. Korzyści płynące z zalogowania się też w zasadzie nie odbiegają od tego co poznaliśmy w Windows 8. Synchronizuje się poczta, tapeta z pulpitu i o dziwo żadna aplikacja Modern się nie doinstalowała...
No dobrze to standardy, o których zapewne już czytaliście i sprawdzaliście w wirtualnych maszynach.
Jak on się sprawuje na tablecie?
Cóż to będzie opowieść rodem z klubu marmoła...
- Na tabletach z Windows 8, 8.1 najważniejszą aplikacją Modern, którą wszyscy używają jest IE. W Windowsie 10 v9926 jej zwyczajnie nie ma... Microsoft na czas zakończenia prac nad Spartanem uznał że na tabletach nie będzie potrzebna.
Czego jeszcze nie ma.
- Harms Bar zastąpiony został powiadomieniami. W zasadzie nie było by w tym nic złego, ot kolejna wariacja, gdyby nie fakt że zniknęły stamtąd ustawienia np rozjaśnianie... Teraz by rozjaśnić ekran musimy wyłączyć automatyczną regulację w opcjach systemu, kliknąć na ikonkę baterii w trayu, wybrać opcję zmiany zasilania i w nowo otwartym oknie na samym dole mamy malusieńki suwak odpowiadający za rozjaśnianie. Przy zmianie wifi postępujemy analogicznie, klikamy na ikonę w trayu.
- Przełączanie się między aplikacjami w ósemce odbywało się gestem z lewej strony. Tu ów gest jest odpowiednikiem Alt+Tab. Co nie jest najgorsze, bo mamy do wyboru otwarte desktopowe aplikacje, ale o szybkiej ich zmianie jaką znaliśmy chyba możemy zapomnieć.
Gest od lewej
-Tablet Mode. Opcja obecna w powiadomieniach(gest z prawej). Tu cały pulpit staje się tapetą. Odpalane aplikacje będą się maksymalizować i zależnie od rozdzielczości będziemy mogli dzielić ekran. Dodatkowo po pacnięciu w pola adresu i tekstowe wyskoczy nam ekranowa klawiatura. Niesamowite, więc jednak się da nie tylko w Chrome...
- Windows Store w wersji beta ma problemy z odnajdywaniem niszowych aplikacji takich jak np Facebook. Na szczęście używając Google da się ją odnaleźć, a klikając w odnośnik otwiera się sklep, więc da się skutecznie instalować aplikacje.
- IE ani w trybie desktop, ani tabletowym nie obsługuje gestu wstecz. Mówi się trudno, ale nie ma również najważniejszej wyszukiwarki Google, a to już bolesne okrojenie funkcjonalności i to nawet biorąc pod uwagę że to konkurencja.
- W opcjach logowania da się ustawić pin. Niestety mimo to nadal będziemy musieli podawać hasło, co ze względu na jego złożoność nie jest komfortowe. Ja po prostu włączyłem autologowanie.
- Mulistość systemu. W tej wersji nie jest najlepiej. Potrafi być płynnie by ni z gruszki, ni z pietruszki przylagować. Za to mogą odpowiadać sterowniki, tajny system generowania raportów jak i same błędy. Być może jak już wszystko się przemieli i okaże się że nie jestem terrorystą problem sam ustąpi. ;)
- Bateria. Zbyt wcześnie by o tym pisać z całą pewnością, ale na parę godzin od instalacji wyraźnie coś ją wciąga.
- Gesty zaawansowane, te po skosie po prostu nie działają.
- Przezroczystość obecna na konferencji podobno w starszym buildzie najwidoczniej się nie sprawdziła, gdyż obecny jej nie posiada...
- Wiersz poleceń stracił na wyborze wielkości czcionek, co przy małych ekranach i FHD staje się niezauważalne :)
- Do tryby awaryjnego udajemy się w razie problemów. Tu niestety nie działają ani kliknięcia, ani pacnięcia, ani też gesty. Szczęśliwie działają skróty klawiszowe np Windows+R. Po wpisaniu control panel i zatwierdzeniu jesteśmy w stanie uporać się z problemem już tradycyjnie.
To tyle co odkryłem i spamiętałem przez ten krótki czas od instalacji Windowsa 10 na tablecie. Jako użytkownik ósemki w tabletowym wydaniu zdarzało mi się sądzić że gorzej już być nie może. Myliłem się.
Microsoft stara się połączyć dwa światy, dotykowy z starym desktopowym i na razie tracą na tym oba, z szczególnym uszczupleniem tego dotykowego. Pomijając mankamenty wersji beta ten Windows raczej na pewno nie jest na tablety. Nie wyobrażam sobie argumentów sprzedawcy przed klientem trzymającym produkt i próbującym miziać poń palcem.
Jeśli ktoś narzeka na Windows 8 powinien koniecznie spróbować Windowsa 10 na tablecie.
Gorąco polecam :)
Zalety:
Darmowy w ramach betatestów i prawdopodobnie przez rok od premiery.
Reagująca klawiatura na kliknięcie pola tekstowego.
Wady:
Leave a Reply