Tablet czy laptop – Co i dla kogo lepsze? Czym się różnią?
Tablety i laptopy to często sprzęt o podobnym zastosowaniu. Ludzie używają ich do rozrywki, pracy czy nauki. Nasuwa się więc pytanie, co i dla kogo jest lepsze: tablet czy laptop? W poniższym poradniku znajdziesz na to wyczerpującą odpowiedź. W efekcie podejmiesz lepszą decyzję zakupową.
Czym się różni tablet od laptopa?
Główne różnice dotyczą budowy, ale też funkcjonalności i przeznaczenia obu sprzętów.
Jeżeli chodzi o budowę, laptopy mają zazwyczaj większą przekątną ekranu i zawsze oferują zintegrowaną klawiaturę z touchpadem. Tylko niektóre tablety zapewniają możliwość podpięcia kompaktowej klawiatury. Częściej pojawiającym się w nich elementem jest z kolei rysik. Umożliwia łatwiejszą edycję plików, niejako zastępuje myszkę.
Kolejna ważna różnica to wydajność. Procesory laptopów są ogólnie mocniejsze, spotkasz w nich także większą pamięć RAM. Dzięki temu niejednokrotnie laptop z powodzeniem zastąpi komputer stacjonarny. O tablecie trudno tak powiedzieć, gdyż nadaje się bardziej do szybkiego, mobilnego przeglądania różnych stron i korzystania z aplikacji. Tablet to po prostu swego rodzaju przerośnięty smartfon.
Różnica dotyczy też cen obu sprzętów. Oczywiście w niektórych przypadkach będzie porównywalna, jednak o wiele łatwiej w niewielkim budżecie dostaniesz tablet niż funkcjonalny laptop z pojemnym dyskiem, mocnym procesorem i żywotną baterią. To, ile kosztuje tablet, udowadnia, że łatwiej tu o budżetową alternatywę (choć są także kosztowne sprzęty premium).
Każde z urządzeń łatwo przeniesiesz z miejsca na miejsce czy zabierzesz w podróż lub do pracy. Jednocześnie z racji mniejszego rozmiaru będzie to bardziej komfortowe w przypadku tabletu. Bez problemu zmieścisz go to torby, teczki lub schowasz w szufladzie. Umożliwi Ci również komfortowe oglądanie filmów w samochodzie, pociągu bądź samolocie.
Właściwości tabletu
To niewielkie (w porównaniu do laptopa) urządzenie, które gwarantuje łatwy, mobilny dostęp do rozrywki. Zabierzesz je ze sobą niemalże w każde miejsce, gdzie łatwo i szybko obejrzysz film lub skorzystasz z internetu. A to, do czego służy tablet i czym jest, niesie za sobą jeszcze większe zastosowanie.
Tablet przyda się w trakcie wycieczki, na której z powodzeniem zastąpi Ci aparat, a nawet nawigację. Sięgniesz po niego w dowolnym momencie, kiedy chcesz np. szybko odczytać e-maile. Wiele czynności łatwo przeprowadzisz za pomocą ekranu dotykowego.
Urządzenie to wygodne centrum rozrywki, dzięki któremu zawsze pozostaniesz w kontakcie ze znajomymi, chociażby za sprawą portali społecznościowych.
Zalety tabletu
Niewielkie urządzenie idealne do zabrania w podróż lub do pracy. Jednocześnie przekątna jego ekranu daje duży komfort użytkowania. Takie połączenia dla wielu osób przemawia za tym, że warto kupić tablet . Gwarantuje dostęp do codziennej rozrywki, umożliwiając oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy też relaks przy mniej wymagających grach. Przydaje się również do czytania artykułów. Na jednym ładowaniu potrafi pracować nawet do 10 godzin ciągłej pracy. Potwierdza to wiele z najlepszych tabletów . Zastępuje aparat fotograficzny, dlatego przyda się na wycieczce lub innych ważnych wydarzeniach i uroczystościach. Dzięki niemu nagrasz krótkie filmiki, które od razu roześlesz znajomym. Oferuje dotykowy ekran, więc to intuicyjne w obsłudze urządzenie. W przeciwieństwie do laptopa jest nieco tańszy.
Wady tabletu
Nie zapewnia aż tak dużej funkcjonalności jak laptop. Nie nadaje się do tworzenia dokumentów tekstowych (zwłaszcza bez klawiatury) oraz korzystania z bardziej wymagających plików, dlatego raczej nie sprawdzi się w biurze. Niektóre programy nie nadają się do instalacji na tablecie. Brak wbudowanej klawiatury, w razie potrzeby musisz podpiąć zewnętrzne akcesorium (często sprzedawane osobno, co stanowi kolejny wydatek). Niektóre modele pomimo wysokiej ceny nie oferują dużej wydajności, szczególnie w porównaniu do laptopów.
Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach! MediaExpert
EURO
Neonet
MediaMarkt
OleOle
Właściwości laptopa
Takie urządzenia cechuje duża funkcjonalność, są też wielozadaniowe. Bardzo dobrze sprawdzają się do pracy biurowej i nie tylko. Wiele modeli nadaje się do nauki, tworzenia grafik lub różnego rodzaju projektów.
Laptop to także źródło rozrywki, umilające codzienne wieczory. Dzięki niemu w domowym zaciszu obejrzysz film, przeczytasz wiele artykułów oraz e-booków. Urządzenie doskonale sprawdzi się również do wymagających gier (są na rynku tzw. ultrabooki; wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością).
Zabierzesz je w podróż lub na spotkanie biznesowe, przedstawiając na nim różne prezentacje. Komputer przenośny nadaje się do podłączenia projektora, dzięki czemu o wiele łatwiej wyświetlisz wszystkie materiały.
Zalety laptopa
Wielofunkcyjne i wielozadaniowe urządzenie. Sprawdzi się do instalowania wielu programów, gier i aplikacji. Idealny do prac biurowych. Dzięki niemu wygodnie stworzysz dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje multimedialne. Za sprawą klawiatury odczujesz większą wygodę i swobodę w trakcie użytkowania. Duży ekran, który doskonale sprawdzi się do oglądania filmów i dłuższego czytania. Niektóre sprzęty zapewniają możliwość odtwarzania płyt. W zależności od modelu oferuje większą wydajność, gwarantuje także rozszerzenie karty graficznej oraz pamięciowej.
Wady laptopa
Większy rozmiar oraz ciężar utrudniają przenoszenie i niekiedy ograniczają jego mobilność. W przeciwieństwie do tabletu urządzenie wymaga dłuższego uruchamiania systemu (szczególnie gdy brakuje w nim dysku SSD). Za profesjonalny i funkcjonalny sprzęt często trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Nie sprawdzi się tak dobrze do mobilnego użytkowania w niewielkich przestrzeniach, np. publicznych środkach transportu.
Tablet czy laptop? Ostateczny werdykt
Laptop lepiej nadaje się do prac biurowych, gdzie pojawia się konieczność pisania różnego rodzaju pism czy tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Tablet z kolei sprawdzi się do mało wymagających gier oraz przeglądania aplikacji. To pewnego rodzaju rozrywka, którą zawsze masz pod ręką.
Laptop jest bardziej funkcjonalny i wielozadaniowy, ale ze względu na większy ekran i rozmiar bywa problematyczny, jeśli chodzi o mobilność. Niemniej przydaje się do prac biurowych i magazynowania większej ilości plików.
To, które urządzenie ostatecznie wybierzesz, zależy od Twoich oczekiwań i wymagań, ale też budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na zakup sprzętu. Jak widzisz, każda propozycja ma swoje pozytywne, ale też negatywne strony. Dlatego zastanów się, jakie masz oczekiwania i doprecyzuj kilka kluczowych kwestii.
Laptop szczególnie docenisz, kiedy:
Zależy Ci na funkcjonalnym urządzeniu idealnym do tworzenia plików tekstowych czy innych.
Pragniesz zastąpić komputer stacjonarny czymś mobilnym, ale równie wydajnym.
Planujesz przeznaczyć go głównie do celów zawodowych.
Nie masz nic przeciwko, żeby przeznaczyć na zakup urządzenia nieco większą sumę.
Masz wystarczająco dużo miejsca na biurku, żeby wygodnie ustawić na nim swój sprzęt.
Lubisz przeglądać pocztę, portale społecznościowe i inne strony internetowe na większym ekranie.
Zależy Ci na uruchamianiu pecetowych wersji gier.
Tablet to dobry wybór, jeśli:
Oczekujesz mobilności, lecz na nieco większym ekranie niż te znane ze smartfonów.
Potrzebujesz kompaktowego urządzenia, które łatwo zabierzesz w podróż.
Lubisz przeglądać wiele stron internetowych przez kilka godzin i bez ciągłej potrzeby ładowania baterii.
Wystarczy Ci dostęp do mobilnych gier.
Co wybrać – tablet czy laptop?
Tytułowe pytanie może wydawać się oczywiste, zwłaszcza gdy ktoś ma już środowisko pracy do którego jest przyzwyczajony i nie widzi potrzeby zmiany. Co jednak, gdy ktoś planuje zakup swojego pierwszego urządzenia? A może zastanawia się czy stare nawyki są faktycznie optymalne? Może potrzebny jest pow...
Tytułowe pytanie może wydawać się oczywiste, zwłaszcza gdy ktoś ma już środowisko pracy do którego jest przyzwyczajony i nie widzi potrzeby zmiany. Co jednak, gdy ktoś planuje zakup swojego pierwszego urządzenia? A może zastanawia się czy stare nawyki są faktycznie optymalne? Może potrzebny jest powiew świeżości, poruszenie starych, skostniałych przyzwyczajeń? Może dotychczasowy układ nie jest wcale najlepszy?
Onieśmieleni technologią
Na początek warto zastanowić się czy są osoby, które korzystają tylko z tabletu i są zadowolone? Czy to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej są takie przypadki. Pierwszą znaną mi grupą, są osoby, które nigdy nie posiadały własnego komputera. Owszem, korzystały z internetu, wysyłały maile, ale nigdy nie czuły potrzeby posiadania całkowicie prywatnego komputera, którym nie musiałby się z nikim dzielić. To mogą być rodzice, dziadkowie, osoby dla których technologia nie jest niezbędnym elementem ich życia, raczej sporadycznym dodatkiem, więc korzystają ze wspólnego, domowego komputera.
Dla takich osób siadanie do biurka z komputerem nie jest czynnością częstą i zawsze wiąże się z pewnym wyzwaniem. Wzięcie tabletu do ręki jest mniej zobowiązujące. Można uczynić to na kanapie, w fotelu, w ogrodzie. Fakt, że tablet jest już włączony i wystarczy go wybudzić zachęca, żeby to uczynić. Nie ma całego procesu sięgania po informację, ona po prostu cały czas jest pod ręką. Czy to napisanie krótkiego maila, czy wysłanie zdjęcia, bądź pogram TV, pogoda, coś do poczytania. Na wideo-czat z rodziną nie trzeba się umawiać telefonicznie, żeby włączyć wcześniej komputer - tablet zadzwoni tak jak telefon.
Znam przypadki osób, dla których siadanie do komputera brzmiało jak robienie czegoś za karę, zło czasem konieczne, a sięganie po tablet stało się czynnością naturalną. Dlatego jest duża szansa, że osoba niechętna technologii łatwiej przekona się do tabletu niż do kupna komputera. Większe możliwości czy uniwersalność laptopa czy wręcz komputera stacjonarnego nie jest w takim wypadku żadną zaletą, wręcz wadą. Nieograniczona swoboda przytłacza, ilość wyborów zaprowadzi w nowe, nieprzećwiczone jeszcze scenariusze, chociażby przez przypadkowe wciśniecie nie tego klawisza co trzeba.
Ciągły kontakt poza domem czy biurem
Inny przykład to osoby ciągle w biegu, które muszą pozostawać w nieprzerwanym kontakcie, w samochodzie, w pociągu, w komunikacji miejskiej. Sprawdzają informacje, odpowiadają na maile. Nie są to jednak długie elaboraty. Kluczowy jest czas reakcji. Pomocne mogą także okazać się rozmaite funkcje typowe dla tabletu, a w laptopach spotykane rzadziej, jak nawigacja, interaktywne mapy, łączność 3G/LTE, możliwość zrobienia zdjęcia i wysłania go natychmiast pod wskazany adres. Dla takich osób klawiatura jest zbędna, a okazja do ułożenia laptopa na kolanach zdarza się rzadko, za to ekran telefonu jest za mały, do tego przydaje się drugie urządzenie, żeby sprawdzić cokolwiek nie przerywając rozmowy przez telefon. Należy pamiętać, że rozdzielenie funkcji dzwonienia i przeglądania internetu sprzyja znacznemu wydłużeniu czasu rozmów przez telefon. Od pisania na klawiaturze są w takim przypadku pracownicy siedzący w biurze.
Tablet dobry na relaks po pracy
Jest jeszcze jedna sytuacja która sprzyja tabletom - rozgraniczenie pracy od rozrywki. Dla wielu osób może to oznaczać komputer służbowy w pracy i tablet w domu, na wygodnej kanapie, przed telewizorem. Sięgając po tablet nie mamy poczucia, że pracujemy, że zaraz zaczniemy odpisywać na dziesiątki maili i przygotowywać kolejną ofertę. Raczej sprawdzimy repertuar kina, zobaczymy co ciekawego na YouTube, zweryfikujemy czy rozpoznaliśmy aktora w akurat oglądanym na dużym ekranie filmie. Dlatego posiadając komputer służbowy, być może nie warto kupować drugiego komputera jako prywatnego? Zwłaszcza jeżeli po pracy siadamy do komputera z niechęcią. Może właśnie tablet będzie świetnym uzupełnieniem?
Ograniczenia których tablet na razie nie przeskoczy
Z drugiej strony nikogo nie zaskoczę, jeśli powiem, że tablety mają znacznie więcej ograniczeń niż laptopy i nieprzemyślana próba zastąpienia peceta może okazać się bolesna. Jak przekonałem się podczas swojego urlopu, gdy nie ma dostępu do internetu, również po 3G, tablet staje się praktycznie bezużyteczny chyba, że ktoś wcześniej przewidział taką sytuację i skopiował na niego kilka filmów, albo lubi grać w gry na urządzeniu mobilnym. Wciąż podstawową funkcją tabletu pozostaje jednak łączenie się z siecią i bez niej wydaje się mocno okaleczony - nawet bardziej niż laptop, na którym wciąż można zmontować filmy z wakacji i zrobić setkę innych rzeczy.
Windows 8 lekarstwem? Nie na wszystko...
Części ograniczeń można sprostać kupując tablet z Windows 8, czyli z identycznym jak na nowych laptopach systemem operacyjnym. Można na nim zainstalować każdą aplikację znaną z komputera, co w pewnych sytuacjach i zastosowaniach może oznaczać różnicę pomiędzy poręcznym narzędziem, a całkowicie zbędnym gadżetem. Możliwość podłączenia klawiatury i myszki za pomocą Bluetooth pozwoli tymczasowo zastąpić laptopa, oferując błogą ciszę i dłuższą pracę na baterii, nie zmuszając do wożenia dwóch urządzeń jednocześnie. Standardowe gniazdo USB pozwoli sięgnąć łatwo do pamięci zewnętrznej.
Jednak nawet tablety z Windows nie stanowią pełnoprawnego zastępstwa dla laptopa. Mam tu na myśli nie tylko moc obliczeniową, która na chwilę obecną nie pozwala pracować na bardziej wymagających aplikacjach. Jest znacznie więcej mniej oczywistych problemów. Praca w trybie pulpitu na ekranie dotykowym niewielkich rozmiarów nie jest zbyt wygodna. Paradoksalnie podłączenie klawiatury i myszki czyni tablet mniej poręcznym niż komputer, w którym klawiatura została połączona zawiasem z ekranem i pozwala ustawić wyświetlacz pod dowolnym kątem (istnieją tablety, które pozwalają tak klawiturę podłączyć, jednak nie wszystkie). W takim układzie bez stołu się już raczej nie obejdzie. Złącze USB, chociaż może być standardowej wielkości lub stać się takie po zastosowaniu przejściówki z micro USB na pełnowymiarowe gniazdo, często nie jest w stanie sprostać wymogom zasilania dysków zewnętrznych, które z tabletem nie chcą działać, a z laptopem funkcjonują bez problemu. Oczywiście laptop w ogóle posiada więcej złączy niż tablet i zwykle nie wymaga przejściówek. Jednocześnie dzisiejsze ultrabooki są nieznacznie większe i cięższe niż tablety 10 calowe, oferując znacznie większa moc obliczeniową.
Laptopa nie zastąpi, ale czy to przesądza sprawę?
Nie ma więc złudzeń, że tablet nie jest w stanie zastąpić laptopa jeden do jednego, w każdym możliwym zastosowaniu i w każdej sytuacji. Jeżeli ktoś potrzebuje uniwersalnego narzędzia, dużych możliwości, to laptop pozostaje bezkonkurencyjny. To samo tyczy się wykorzystania specjalistycznego oprogramowania, wymagającego odpowiedniej mocy obliczeniowej.
Jak zwykle odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi "to zależy". W pierwszej chwili chciałoby się krzyknąć, że skoro w wielu przypadkach laptopa nie da się zastąpić, a przecież komputery mają setki milionów użytkowników na całym świecie, to tablet zawsze będzie na straconej pozycji i zadowoli nielicznych. Z drugiej jednak strony, kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie osoby, które z komputera nie korzystają na co dzień, ale dostęp do internetu daje im oczywiste korzyści, mam ty na myśli rodziców, dziadków, osoby nie korzystające z technologii na co dzień, wynik nie jest już taki oczywisty. Ludzi bez komputerów jest wciąż sporo na świecie. Jeśli jeszcze dodać do tego szybszy rozwój urządzeń mobilnych w porównaniu do tradycyjnych pecetów i uwzględnić fakt, że tablety z Windows za rok będą miały bez porównania większą moc obliczeniową i możliwości niż dziś, sytuacja może ulec zmianie, chociaż wciąż nie oznacza to, że osoby dzisiaj przywiązane do laptopów będą mogły, czy tym bardziej chciały, z nich zrezygnować.
Na koniec poddam pod rozwagę jeszcze jeden przypadek. Bez problemu można dziś kupić wodoszczelny tablet, który bez strachu zabierzemy na żagle, na plażę czy do wanny, a w razie potrzeby umyjemy go. Oczywiście istnieją również wodoszczelne komputery ale ich cena jest wielokrotnie wyższa, co wyklucza zwykłego, domowego użytkownika. Dostępność również stanowi spory problem. Czy nie jest więc tak, że gdzie laptop nie może, tam tablet pośle? Wreszcie, czy koniecznie trzeba wybierać jedno zamiast drugiego, w momencie kiedy cena przyzwoitych tabletów znacznie spadła? Oba urządzenia najlepiej grają w zespole.
Dla biorących udział w badaniu, powrót do ankiety
:
http://studentswatch.pl/ankiety/rozwiaz-ankiete/ocena2
Tablet czy laptop? Co wybrać, co kupić? Polecane modele
Tablet czy laptop – które urządzenie wybrać?

Zarówno laptopy, jak i tablety, mają swoich zwolenników i mocne strony, ale które z urządzeń jest lepsze? Co kupić: laptop czy tablet? To pytanie zadaje sobie wiele osób. By podjąć dobrą decyzję, warto przyjrzeć się bliżej wszelkim cechom, atutom i mankamentom tabletów oraz laptopów. Kluczowe jest także ocenienie własnych oczekiwań i doprecyzowanie kilku kwestii:
Przeznaczenie urządzenia – warto już na wstępie zastanowić się, czy poszukiwane urządzenie ma być przydatne do pracy biznesowej, a może głównie do gier online i korzystania z aplikacji. Takie doprecyzowanie tej kwestii pomoże w ustaleniu, który rodzaj sprzętu sprawdzi się lepiej.
– warto już na wstępie zastanowić się, czy poszukiwane urządzenie ma być przydatne do pracy biznesowej, a może głównie do gier online i korzystania z aplikacji. Takie doprecyzowanie tej kwestii pomoże w ustaleniu, który rodzaj sprzętu sprawdzi się lepiej. Dostępny budżet – ceny tabletów i laptopów mogą być podobne, ale różnice dotyczą ich wydajności i funkcjonalności. Jeśli dysponuje się budżetem do 1000 złotych, to w tej cenie można kupić całkiem niezły tablet lub, co najwyżej, budżetowego laptopa.
– ceny tabletów i laptopów mogą być podobne, ale różnice dotyczą ich wydajności i funkcjonalności. Jeśli dysponuje się budżetem do 1000 złotych, to w tej cenie można kupić całkiem niezły tablet lub, co najwyżej, budżetowego laptopa. Planowany sposób użytkowania – zarówno tablet, jak i laptop to urządzenia mobilne, ale trudno nie zauważyć, że o wiele bardziej kompaktowy, lekki i mobilny pozostaje tablet. Jeśli szukamy urządzenia do użytku w podróży, w terenie i w zróżnicowanych okolicznościach, to tablet wydaje się rozsądnym zakupem. Jeśli jednak urządzenie ma być użytkowane w domu lub firmie, to warto rozważyć zakup laptopa.
– zarówno tablet, jak i laptop to urządzenia mobilne, ale trudno nie zauważyć, że o wiele bardziej kompaktowy, lekki i mobilny pozostaje tablet. Jeśli szukamy urządzenia do użytku w podróży, w terenie i w zróżnicowanych okolicznościach, to tablet wydaje się rozsądnym zakupem. Jeśli jednak urządzenie ma być użytkowane w domu lub firmie, to warto rozważyć zakup laptopa. Posiadanie innych urządzeń komputerowych i multimedialnych – to dość istotna kwestia. Jeśli nie posiadamy żadnego innego komputera i szukamy urządzenia, które ma pełnić także jego rolę, to laptop wydaje się najlepszą opcją. Jeśli natomiast posiadamy komputer, ale szukamy urządzenia do mobilnego użytku, to warto rozważyć zakup tabletu.
Na podstawie powyższych kryteriów można wstępnie założyć, które z urządzeń sprawdzi się lepiej, ale warto wciąż brać pod uwagę oba rozwiązania, gdyż współczesne laptopy i tablety są coraz bardziej funkcjonalne, pomysłowe i mobilne, dlatego trudno z góry orzec, które z urządzeń deklasuje konkurencję.
Co wybrać: tablet czy laptop?
Zarówno tablety, jak i laptopy to urządzenia mobilne, przydatne w wielu sytuacjach. Producenci wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania, które usprawniają oba rodzaje urządzeń, powstają również sprzęty hybrydowe. Który wariant wybrać?
Laptopy – to w pełni funkcjonalne i wielozadaniowe komputery mobilne. Współczesne laptopy ze średniej i wyższej półki dorównują komputerom stacjonarnym pod względem wydajności, a jednak pozostają mobilne i wygodne w użytkowaniu. Laptopy mają sporą przewagę nad tabletami, jeśli chodzi o funkcjonalność – to przenośne komputery, w których można użytkować standardowe programy, gry i aplikacje, a nie tylko ich specjalne wersje przystosowane do tabletu.
ZALETY Laptop to w pełni funkcjonalny komputer mobilny – można na nim instalować dowolne programy użytkowe, gry i aplikacje.
Fizyczna, pełnowymiarowa klawiatura zapewnia komfort podczas pracy i rozrywki.
Możliwa wyższa wydajność i lepsze parametry (solidny procesor, dedykowana karta graficzna, większa ilość pamięci RAM) – to tylko kwestia wyboru laptopa odpowiedniej klasy.
Wysoki komfort użytkowania podczas pracy, pisania, gier komputerowych oraz oglądania filmów (większy ekran). WADY Większe gabaryty urządzenia, wyższa waga.
Wydajny laptop jest drogi, a budżetowe urządzenie aż tak nie zachwyca wydajnością.
W przypadku użytkowania mobilnego do aplikacji, Internetu oraz gier online laptop nie jest konieczny – waży więcej, jest mniej poręczny i praktyczny.
Laptop to urządzenie w pełni funkcjonalne, które z powodzeniem może zastąpić komputer PC (pod warunkiem zakupu laptopa o odpowiednich parametrach), dlatego jest to urządzenie, które można polecić osobom poszukującym mobilnego komputera.
Tablet – to mniejszy i bardziej uproszczony sprzęt mobilny, który swą funkcjonalnością lokuje się pomiędzy laptopem i smartfonem. Na tablecie można korzystać z różnorodnych systemów operacyjnych, a także z wielu programów w wariantach dopasowanych do specyfiki tabletu, jak również z Internetu, gier i aplikacji. Tablet jest jednak mniejszy, nieco mniej wydajny i nie tak komfortowy podczas długotrwałego użytkowania, jak laptop.
ZALETY Bardziej poręczne i mobilne urządzenie.
Prosta i intuicyjna obsługa – dotykowy ekran.
Świetne rozwiązanie do korzystania z Internetu, gier, aplikacji i multimediów. WADY Niższa funkcjonalność niż w przypadku laptopa.
Gorszy stosunek wydajności do ceny – tanie laptopy są wydajniejsze niż tablety w zbliżonej cenie.
Nie wszystkie programy posiadają swoje odpowiedniki wśród aplikacji na tablet.
Pisanie dłuższych tekstów, jak również korzystanie z profesjonalnych programów jest na tablecie niewygodne.
Tablet nie wydaje się tak dobrym urządzeniem, jak laptop, a jednak znajduje wielu nabywców. Nie każdy przecież szuka mobilnego sprzętu o funkcjonalności zbliżonej do komputera. Jeśli urządzenie ma służyć głównie rozrywce, być lekkie i mobilne, to tablet wydaje się świetnym zakupem.
Urządzenie hybrydowe – czyli laptop z funkcją tabletu (na przykład z odpinanym ekranem dotykowym) lub tablet z dedykowaną klawiaturą. Urządzeń tego typu jest na rynku coraz więcej, gdyż kupującym bardzo trudno jest zdecydować, co lepiej kupić: tablet czy laptop. Wątpliwości tego typu i rosnące oczekiwania względem urządzeń mobilnych to kwestie, które sprawiają, że w sprzedaży pojawia się coraz więcej sprzętów hybrydowych. Jakie są ich atuty oraz słabsze strony?
ZALETY To rozwiązania dwa w jednym – można powiedzieć, że łączą najważniejsze cechy laptopa i tabletu w jedną całość.
Zamiast kupować dwa urządzenia, można kupić jedno.
Laptop z funkcją tabletu jest wydajniejszy niż tablet, a w dużej mierze może go zastąpić. WADY Jest to także sprzęt będący kompromisem pomiędzy prostym i mobilnym tabletem a większym, bardziej wydajnym i funkcjonalnym laptopem.
Mniejszy wybór urządzeń tego typu.
Laptopy z funkcją tabletu, jak również zaawansowane tablety z klawiaturą to ciekawa propozycja hybrydowa dla osób, które nie chcą dublować zakupów, ale potrzebują sprzętów ekstremalnie uniwersalnych i wielofunkcyjnych.
Które urządzenie wybrać dla konkretnych zastosowań?
W podjęciu decyzji, co do tego, co lepsze: tablet czy laptop, może pomóc zastanowienie się nad tym, w jakich sytuacjach i dla kogo lepszym zakupem okaże się tablet lub laptop.
Dla studenta: tablet czy notebook?
Do użytkowania podczas wykładów oraz ćwiczeń na uczelni, warto wybrać notebooka. Będzie on wygodniejszym rozwiązaniem podczas tworzenia licznych sprawozdań z obliczeniami i tabelkami, pisania długich esejów czy pracy z wymagającymi programami, jak: AutoCad. Wielu studentów doceni również możliwość korzystania z różnorodnych gier i programów. Te kwestie przemawiają za kupnem notebooka, który w większości przypadków okaże się praktyczniejszym rozwiązaniem.
Dla dziecka: tablet czy notebook?
Szukając urządzenia dla dziecka, warto wybrać tablet, szczególnie jeśli w domu jest już komputer stacjonarny. Tablet sprawdzi się podczas gier i zabaw edukacyjnych, a także słuchania muzyki lub audiobooków, a także oglądania bajek i filmów dla dzieci.
Jest poręczniejszy i lżejszy, dzięki czemu dziecko może go bez problemu nosić po mieszkaniu. Coraz częściej można również spotkać specjalne edycje tabletów przeznaczonych dla dzieci. Wyróżniają się wtedy wytrzymałą i kolorową obudową oraz zainstalowanym oprogramowaniem dostosowanym do wieku dziecka.
Dla gracza: tablet czy laptop?
Wybór, w tej sytuacji, wydaje się dość oczywisty. Tablet można polecić, co najwyżej miłośnikom gier mobilnych, ale do wszelkiego typu gier komputerowych niezbędny będzie laptop i to najlepiej gamingowy.
Do pracy w terenie: mały laptop czy tablet?
Decyzja w tym zakresie powinna być uzależniona od rodzaju pracy. Jeśli urządzenie jest potrzebne po to, by prezentować na nim zdjęcia podczas spotkań z klientami, to tablet będzie wystarczającym sprzętem. Do pisania na mieście lub programowania lepszy będzie laptop.
Wybór pomiędzy tabletem i laptopem nie jest łatwy, gdyż są to urządzenia kuszące funkcjonalnością, wygodą użytkowania i określonymi atutami. Wiele osób decyduje się na zakup obu rodzajów urządzeń, ale często okazuje się, że nie są wówczas w pełni wykorzystywane. Warto zastanowić się, który rodzaj sprzętu sprawdzi się lepiej i wybrać właśnie to urządzenie.
Leave a Reply